W numerze:
Zapowiedzi numeru:
JAK ZABIĆ BAKTERIE?
Bakterie często wnikając do organizmu, różnymi drogami, nierzadko powodują wystąpienie zmian chorobowych. Nawet bardzo groźnych i uciążliwych. Objawy często towarzyszące bakteryjnym chorobom zakaźnym to: zapalenia, wydzieliny ropne, zmiany na błonach śluzowych i skórze, gorączka, bóle, wymioty, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, problem z oddawaniem moczu, swędzenie lub pieczenie miejsc dotkniętych zakażeniem. Nie zawsze pomogą antybiotyki. Podstawowe znaczenie ma odporność, zwłaszcza w okresach wzmożonych zakażeń, również w obecnej pandemii.
Ukąszenia owadów
Bliski kontakt z przyrodą w sezonie letnim wiąże się z ryzykiem ukąszeń przez owady i kleszcze. Powszechnie dostępne preparaty owadobójcze czy odstraszające owady /tzw. repelenty/ są pierwszym, najbardziej dostępnym i zwykle wystarczającym środkiem do walki z nimi. W Polsce w ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost zachorowalności na kleszczowe zapalenie mózgu, a borelioza jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych.
Choroby „brudnych rąk”
Czerwiec to czas pierwszych upałów i dłuższych okresów wypoczynku. Przed nami jeszcze całe lato, a więc czas wycieczek, wyjazdów, pikników, czas spacerów po lesie, leżenia na plaży, obozowisk nad jeziorami. Media podają często komunikaty o zbiorowych zatruciach pokarmowych, właśnie szczególnie w tym okresie. Bądźmy więc na nie przygotowani i ustrzeżmy się ich.
Skuteczne rady na różne choroby według Aleksandra Ożarowskiego
Zmarły w 2011 roku profesor Aleksander Ożarowski był niewątpliwie najwybitniejszym znawcą ziołolecznictwa w naszym kraju. Profesor współpracował z Uzdrawiaczem i Poradnikiem Uzdrawiacza niemal do ostatnich chwil życia. Jego bliskim współpracownikiem był nasz dziennikarz Zbigniew Satała, z którym napisał książkę „Nerwice i depresje”. Rozpoczynamy cykl artykułów z poradami profesora. Prezentujemy jego zalecenia, które za naszym pośrednictwem przekazywał chorym. Zalecenia uaktualnił red. Zbigniew Satała. Dziś rady dla kobiet w okresie menopauzalnym, czyli przekwitania, oraz mężczyzn w analogicznym okresie andropauzalnym.
W tym numerze Poradnika czytaj jeszcze:
*O walorach zdrowotnych krwawnika
* Jak zachować kobiecość przy pomocy homeopatii
* O impotencji i łysieniu
SL