W numerze:
Antybiotyki
Antybiotyki są związkami, które wykorzystuje się w leczeniu zakażeń drobnoustrojami chorobotwórczymi. Obliczono, że z roku na rok ich zużycie zwiększa się, a przez to zmniejsza ich skuteczność. Polska znajduje się wśród dziesięciu krajów europejskich, w których zażywa się najwięcej antybiotyków.
Chrońmy nasze nerki
Lekarze opiekujący się chorymi na COVID-19 zwracają uwagę na fakt, że koronawirus może powodować uszkodzenia nerek. Alan Kliger, nefrolog z Yale School of Medicine powiedział, że prawie połowa osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 ma krew lub białko w moczu, co wskazuje na wczesne uszkodzenie nerek.
Nieświeży oddech, to objaw, nie choroba!
Nieświeży oddech, fachowo zwany fetor ex ore lub halitosis, stanowi problem, z którym każdy z nas spotyka się na co dzień. Dotyczyć może on nas samych, naszych bliskich lub też ludzi z którymi stykamy się w pracy, szkole czy urzędzie. Ryzyka homocysteiny
Co to jest homocysteina, którą nazywa się cholesterolem XXI wieku? U wielu osób redukcja stężenia cholesterolu nie jest wystarczająco skuteczna w zapobieganiu miażdżycy. Fakt stał się bodźcem do poszukiwania nowych czynników ryzyka miażdżycy. Od niedawna do rangi istotnego czynnika zagrożenia miażdżycą stała się homocysteina, związek nie będący składnikiem diety.
W tym numerze Poradnika czytaj jeszcze:
- Winogrono wzmacnia serce
- Warzywa pomagają w różnych chorobach
- Homeopatia pomaga w skutecznej rekonwalescencji.
SL