Piszemy o naturoterapii od ponad 30 lat
|
Logowanie »
« Wróć do listy artykułów

Menopauza - zdrowie w okresie przekwitania i później

Menopauza - zdrowie w okresie przekwitania i później

W kilku listach nadesłanych do redakcji zostaliśmy solidnie skarceni. — Dlaczego publikujecie tylko artykuły o problemach zdrowotnych młodych kobiet, kłopotach ginekologicznych, urodzie i kosmetykach, cerze, cellulicie, rozstępach itp., a nie ma w ,,Poradniku Uzdrawiacza’’ materiałów przydatnych dla starszych kobiet: klimakterium, osteoporoza, nietrzymanie moczu i podobne. Bardzo proszę o takie artykuły — denerwuje się w obszernym liście pani Maria Sękowa. Zostaliśmy ,,przywołani do tablicy’’, chcemy się poprawić.

Pragnę tylko napisać kilka słów broniących redakcję. Większość kobiet dba o swą urodę niezależnie od wieku. Obserwuję, że sędziwe panie są często bardziej zadbane niż młode, odwiedzają częściej zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne salony piękności. W jednym z krakowskich klubów fitness zorganizowano zajęcie ,,60+’’ i szefowe klubu zmuszone były przerwać zapisy, gdyż liczba chętnych pań przekroczyła ich możliwości lokalowe. Niemniej zapewniam, że będzie więcej artykułów o zdrowiu tej grupy wiekowej kobiet.

 

STRZEŻCIE SIĘ ZAWAŁÓW SERCA

 

Do niedawna sądzono, że zawały serca to domena mężczyzn. W ostatnich latach proporcje może się nie odwróciły, ale zawał serca atakuje także wiele pań po 60 roku życia. Przytoczę kilka danych statystycznych, z których wynika, że choroby serca dla kobiet w starszym wieku są niezmiernie groźne. Zechciejcie je przeczytać.

- W każdym roku z powodu chorób serca umiera w Polsce około 60 tys. kobiet, a w USA ćwierć miliona Amerykanek.

- Złe samopoczucie jest przyczyną zawału u kobiet. Nie ma u nich typowych objawów bólowych klatki piersiowej. Kobiety zazwyczaj odczuwają ciągłe zmęczenie, zadyszkę, nudności, bóle pleców, brzucha lub głowy.

- Złogi, cholesterol i inne substancje tłuszczowe są przyczynami zatykania arterii.

- W Ameryce zbadano, że zawał u kobiet występuje w późniejszym wieku niż u mężczyzn. Zazwyczaj dopiero po klimakterium . Rokowania są więc gorsze, bo organizm starszy i słabszy.

- Palenie tytoniu i brak ruchu to podstawowe przyczyny.

- Tłusta dieta sprzyja otyłości i kłopotom sercowym. Jest też przyczyną cukrzycy. Chore na cukrzycę są 2 - 4 razy bardziej narażone na zawał.

A teraz podam kilka skutecznych porad z medycyny naturalnej.

 

KWIAT GŁOGU

 

Bardzo polecam kurację kwiatem głogu. Nawet nie kurację, ale stałe picie tego ziela. O. Klimuszko nazywał kwiaty głogu walerianą serca. Mają one zdolność polepszania ukrwienia wieńcowego i dostarczania sercu większej ilości tlenu. W celach leczniczych należy popijać dwa razy dziennie napar z dwóch łyżeczek kwiatu głogu na szklankę wrzątku. Picie tej herbatki powinno stać się dla wszystkich pań codziennym nawykiem.

Radzę też stosować mieszankę ziół nasercowych:

 1. korzeń kozłka 30 g
 2. kwiat głogu 30 g
 3. ziele serdecznika 30 g
 4. liść ruty 20 g 

Zalać łyżkę ziół szklanką wrzątku, przykryć i gotować na małym ogniu około 3 min., potem odstawić na 15 min. i przecedzić. Zioła należy pić rano i wieczorem, 15 do 30 min. po jedzeniu. Po miesięcznej kuracji zrobić dwa tygodnie przerwy. Potem leczenie można powtórzyć.

 

WIESIOŁEK

 

Doradzam kurację nasieniem wiesiołka dwuletniego, które można łatwo nabyć w aptekach i sklepach zielarskich. Przez lata ta roślina była uważna za chwast. Dziś wiemy, że olej z nasion wiesiołka jest wspaniałym lekiem — obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ilość cholesterolu, pomaga przy miażdżycy. Jest to też środek ogólnie uodparniający organizm. Na pełną kurację trzeba zjeść kilogram nasion i nie wolno przerywać. Profilaktycznie bierzemy pół łyżeczki nasion dziennie, zaś leczniczo dwa do trzech razy dziennie po łyżeczce.

 

KURACJA JEMIOŁĄ

 

Dobra jest kuracja jemiołą. Zielarka Maria Treben proponuje, aby przynajmniej raz w roku przeprowadzić sześciotygodniową kurację herbatką z jemioły. Należy pić przez trzy tygodnie po trzy szklanki herbatki dziennie, przez dwa tygodnie po dwie szklanki i przez jeden tydzień po jednej szklance. Herbatkę z jemioły przygotowuje się w postaci zimnego wyciągu. 1 pełną łyżeczkę jemioły zalewa się na noc 1/4 litra zimnej wody, rano całość lekko podgrzewa się i cedzi. Jeżeli porcja dzienna jest większa, należy herbatkę przechowywać w termosie.

 

WINKO PIETRUSZKOWE

 

Na dolegliwości serca polecę stary przepis wymyślony przez św. Hildegardę z Bingen — winko pietruszkowe. Oto jak je robić: Dziesięć świeżych łodyg pietruszki wraz z liśćmi wkłada się do jednego litra dobrego, markowego wina, białego lub czerwonego i dodaje jedną lub dwie łyżki octu winnego. Całość należy ogrzewać przez 10 min. na małym ogniu. Następnie dodać jeszcze 300 g prawdziwego miodu pszczelego i ponownie ogrzewać przez 4 min. Gorące winko odcedzić i jeszcze cieple przelać do butelek, przepłukanych spirytusem. Stosować 1 - 3 łyżki dziennie.

 

PRZEKWITANIE

 

W tym okresie organizm kobiety przechodzi duże zmiany. Kobieta z pełnej dojrzałości płciowej wchodzi w okres wczesnej starości. Przekwitanie niejednokrotnie rozciąga się na wiele lat i towarzyszą mu zaburzenia hormonalne, które powodują różne zmiany w organizmie. Duży artykuł na temat przekwitania zamieściliśmy w ,,Poradniku Uzdrawiacza’’ 9/2016. Teraz podam tylko uzupełnienia do tamtego tekstu.

Głównymi dokuczliwymi objawami tego okresu są zawroty głowy, uderzenia krwi, co wiąże się z gwałtownym odczuwaniem gorąca, biciem serca. Kobieta jest rozbita nerwowo, występują znaczne wahania nastrojów. W tym okresie zauważa się zaburzenia w rytmie krwawienia. Aby złagodzić te wszystkie dolegliwości, można pić zioła, które mają bardzo korzystne działanie.

 

MIESZANKI TOMASZA ĆWIEKA

 

Ten bioterapeuta i zielarz poleca w okresie przekwitania stosowanie do wyboru dwóch mieszanek ziołowych. Opracował je na podstawie wieloletnich doświadczeń w kuracji schorzeń kobiecych.

I.
 1. liść melisy 50 g
 2. koszyczek rumianku 50 g
 3. kwiat jasnoty białej 50 g
 4. kora kruszyny 50 g
 5. liść rozmarynu 30 g
 6. kwiat malwy 30 g 

Zioła parzymy, zalewając 1 łyżkę mieszanki szklanką wrzątku. Trzymamy pod przykryciem 20 min. i pijemy trzy razy dziennie po jedzeniu.

II.
 1. kłącze perzu 50 g
 2. liść poziomki 50 g
 3. liść melisy 30 g
 4. ziele skrzypu 30 g
 5. ziele macierzanki 30 g
 6. ziele krwawnika 20 g 

Zalewamy 1 łyżkę ziół szklanką wrzątku i trzymamyu pod przykryciem przez 20 min. Pijemy 3 razy dziennie po jedzeniu.

 

ZIOŁA NA PRZEKWITANIE

 

Prócz powyższych mieszanek warto stosować także pojedyncze zioła. Mają one korzystne działanie na narządy kobiece, jak i układ nerwowy, które w okresie przekwitania przechodzą zasadnicze zmiany. Do takich ziół należą tasznik, jemioła, przywrotnik, krwawnik.

Szczególnie godna polecenia jest kuracja zielem tasznika. Zaparzamy łyżeczkę ziół w szklance wrzątku, pozostawiamy pod przykryciem. Pijemy przez cztery tygodnie, dwa razy dziennie. Następnie robi się przerwę przez trzy tygodnie i ponownie przeprowadza czterotygodniową kurację.

W inny sposób stosuje się jemiołę. Bierzemy 1 łyżeczkę ziela jemioły i wsypujemy do szklanki zimnej wody. Pozostawiamy na dwanaście godzin. Następnie podgrzewamy i cedzimy. Taki napój powinno się pić się trzy razy dziennie po filiżance. Dobrze jest więc przygotować sobie poprzedniego dnia porcję na cały kolejny dzień.

Dobre rezultaty dają nasiadówki z krwawnika. Stosuje się je łącznie z piciem ziół raz na tydzień. Do nasiadówki należy przygotować 10 dag ziela krwawnika i zalać je 5 litrami zimnej wody. Pozostawić na dwanaście godzin, następnie podgrzać całość i przecedzić. Nasiadówkę robi się przez 20 minut. Po takiej kąpieli należy owinąć się w ręcznik, ale bez wycierania i conajmniej godzinę poleżeć w łóżku.

 

OSTEOPOROZA

 

Osteoporoza mocno doskwiera kobietom w okresie przekwitania i późniejszym. Niestety, medycyna klasyczna nie najlepiej radzi sobie z tą chorobą. Ciągle słyszymy wśród znajomych o nowych przypadkach złamań nóg, rąk, pęknięciach bioder a nawet złamaniach kręgosłupa. A wiadomo, że złamania w wieku starszym leczą się znacznie gorzej niż za młodu.

 

PREPARATY NATURALNE BEZPIECZNE

 

Medycyna naturalna posługuje się wyłącznie preparatami i sposobami naturalnymi o wysokim stopniu bezpieczeństwa i równie wysokiej skuteczności terapeutycznej. Mogą być stosowane nawet przez wiele lat jako środki profilaktyczne, chroniące przed wystąpieniem objawów chorobowych, ewentualnie łagodzące i spowalniające zagrożenie osteoporozą. Zapobieganie jest najważniejszym skutecznym sposobem postępowania, natomiast leczenie rozwijającej się osteoporozy ma na celu uniknięcie złamań kostnych.

 

WAPŃ

 

Pamiętajcie, że aby kości utrzymać w dobrym stanie należy je właściwie ,,odżywiać’’. Potrzebują one więc dużej ilości wapnia i witaminy D. Witamina D to przede wszystkim przebywanie na słońcu (ale nie spiekanie się), zaś wapń to picie mleka i jedzenie twarogów. Nasze Panie czują wstręt do mleka, radzę więc zastąpić picie mleka spożywaniem mleka w proszku, które możemy wsypywać do jakichkolwiek dań i spełni swoje zadanie. W 100 g mleka w proszku jest aż 1200 mg wapnia. Zjedzmy taką ilość w ciągu 8 - 10 dni, a będzie dobrze.

Najcenniejszy jest wapń zawarty w naturalnych produktach. Oprócz mleka i produktów mlecznych wapń posiadają: soja i jej przetwory np. tofu, sardynki, łosoś, orzeszki ziemne, orzechy włoskie, nasiona słonecznika, jarmuż, fasola, brokuły, jaja, algi morskie.

 

ZIELE SKRZYPU POLNEGO

 

Skutecznym sposobem zwiększania przyswajania wapnia, magnezu i mikroelementówjest wykorzystanie wyciągów z niektórych roślin leczniczych, zwłaszcza z ziela skrzypu. Skrzyp ma bogaty i różnorodny skład, zawiera organiczną krzemionkę. Francuski biofizyk dr Kerveran już dawno wykazał, że wyciąg wodny ze skrzypu, przyjęty doustnie, przyspiesza zrastanie się złamanych kości. Ogłosił on, że krzemionka jest niezbędna do odnawiania i wzmocnienia tkanki łącznej: kości, skóry, chrząstek włóknistych, włosów i paznokci a także jest w stanie zwiększyć zdolność organizmu do absorbowania licznych biopierwiastków. Dzienne zapotrzebowanie na krzemionkę dorosłej osoby wynosi 20 - 30 mg. W spożywanych pokarmach jest jej zazwyczaj znacznie mniej.

 

POŻYTECZNA MIESZANKA

 

 1. ziele skrzypu polnego 50 g
 2. ziele rdestu ptasiego 50 g
 3. liść pokrzywy 30 g 

Należy zmieszać te zioła i pół łyżki wsypać do gotującej się zupy (na początku gotowania). Ilość ziół jest przewidziana dla jednej osoby.

 

MIESZANKA ALEKSANDRA OŻAROWSKIEGO

 

 1. ziele skrzypu 50 części
 2. ziele pokrzywy 15 części
 3. ziele krwawnika 10 części
 4. liść mięty pieprzowej 10 części

Zioła w podanych proporcjach zmieszać. Do naczynia wsypać dwie łyżki mieszanki, dodać dwie szklanki wody, gotować pod przykryciem 15 - 20 min., przecedzić do termosu. Dopełnić wrzącą wodą do pierwotnej objętości, termos zamknąć. Pić w ciągu dnia w 3 - 4 porcjach. Nie pozostawiać na dzień następny. Odwar ten zawiera maksymalną ilość krzemionki i flawonoidów, które są związkami trudno rozpuszczalnymi w wodzie, dlatego zioła muszą być gotowane. Pić odwar w cyklach 2 - 3 tygodniowych z przerwami siedmiodniowymi, do uzyskania wyraźnej poprawy, stwierdzonej przez lekarza. Profilaktycznie przyjmować odwar z jednej łyżki mieszanki ziół przez długi okres czasu.

 

OKŁADY Z KORZENIA ŻYWOKOSTU

 

Dla wzmocnienia kości i zapobiegania osteoporozie dobrze robią okłady z korzenia żywokostu. Sama nazwa tej rośliny wskazuje, że od dawna była uważana za panaceum przy słabych kościach. Taką kurację można przeprowadzać raz na kilka miesięcy przez tydzień, lub też stosować jako przyspieszenie regeneracji kości po złamaniach.

Roślinę obieramy ze skórki i trzemy na tarce, podsmażamy na rozgrzanym oleju. Gdy przestygnie, okładamy tą papką kończyny, kręgosłup, miednicę czyli miejsca najbardziej osłabione. Przykrywamy gazą i zabezpieczamy flanelką. Okład ten trzymamy przez pół godziny.

 

SOJA

 

Naukowcy zbadali, że soja ma duże właściwości likwidujące osteoporozę. Ziarna soi zawierają liczne związki czynne — izoflawony, olej tłusty, białko pełnowartościowe, witaminy, biopierwiastki i inne, dlatego służą do otrzymania przetworów odżywczych i leczniczych: oleju, mąki sojowej odtłuszczonej, mleka sojowego, tofu (białkowy produkt seropodobny), pempeh (zwany indonezyjskim kotletem sojowym), miso (fermentowana przyprawa japońska).

 

RUCH

 

Codzienny ruch jest najlepszym sposobem zapobiegania i leczenia osteoporozy. Zaleca się spacery, trucht, pływanie, aerobik, taniec, ćwiczenia gimnastyczne mężczyznom i kobietom w okresie przedmenopauzalnym i przedandropauzalnym, jak też późniejszym, najlepiej po konsultacji lub pod stałą opieką rehabilitanta. Bardzo ważne są wskazówki jaki rodzaj ćwiczeń wybrać, czas trwania, intensywność i częstotliwość. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają kości. Badania wykazały, że w grupie kobiet, które ćwiczyły jedną godzinę tygodniowo, nastąpiło zwiększenie masy kości, zaś w grupie nie ćwiczącej — zmniejszenie masy kości. Udowodniono, że prawidłowo prowadzone ćwiczenia ruchowe stanowią jeden z ważnych sposobów nie tylko zatrzymania postępów osteoporozy, lecz również znacznego zwiększenia odporności kości na złamania.

 

BEZWIEDNE MOCZENIE

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, bezwiedne moczenie dotyczy głównie kobiet po menopauzie, czyli przekwitnieniu, chociaż nie tylko. Może ono mieć związek z szeregiem innych chorób, takich jak np.: uszkodzenie kręgosłupa, cukrzyca, astma, stwardnienie rozsiane, nerwica, psychonerwica, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ tylko ona może doprowadzić do prawidłowej diagnozy, a następnie — zastosowania różnych metod terapii. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest głównie osłabieniem mięśni zwieraczy cewki moczowej i daje się ono prawie w 80 proc. wyleczyć prostymi metodami, które chory może samodzielnie stosować w warunkach domowych.

Czuję się zwolniony z opisywania porad w tej dolegliwości, gdyż w ,,Poradniku Uzdrawiacza’’ nr 9/2016 publikowaliśmy obszerny artykuł Marka Gułajskiego. Jak się dowiadywałem, archiwum posiada jeszcze kilkanaście numerów tej gazety i można ją zamówić. Tel. (12) 633 18 15 (w godzinach od 7.00 do 10.30 oraz od 19.00 do 22.00). Cena 4 zł.

Stanisław Leśny

Strona www.uzdrawiacz.com.pl korzysta z plików cookies celem ułatwienia korzystania z serwisu. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności lub określ warunki przechowywania/dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies znajdziesz na stronie wszystkoociasteczkach.pl.